Per a projectes de construcció, infraestructura i maquinària, les seccions buides estructurals es seleccionen en funció de la resistència, la soldabilitat i la consistència dimensional.ASTM A500 Grau Csovint s'especifica per a aquests requisits perquè ofereix la resistència més alta dels quatre graus A500 estàndard, sense passar a l'acer d'aliatge.Per als compradors, però, la designació del material per si sola no és suficient.
El risc real en la contractació de l'A500 Grau C és no trobar un proveïdor. És assegurar-se que elforma de la secció, grau, límit elàstic, edició d'especificacions i documentaciótot coincideix amb el que realment requereix el projecte.
Aquesta guia explica què és l'ASTM A500 Grau C, on els seus requisits difereixen del que suposen molts compradors i com especificar-ho perquè el que arribi a l'obra sigui el que va dissenyar l'enginyer.
1. Què és la norma ASTM A500 grau C?
ASTM A500/A500M és l'especificació estàndard per atubs estructurals d'acer al carboni soldats i sense soldadura conformats en fred en formes rodones i de diferents colorsÉs un estàndard estructural, no un estàndard de pressió, i el grau C és un dels quatre graus coberts per la mateixa especificació.
| Ítem | Requisit |
| Tipus de material | Acer al carboni (no acer d'aliatge, no acer inoxidable) |
| Fabricació | Conformat en fred, per soldadura per resistència elèctrica (ERW) o sense costures |
| Formes | Formes rodones, quadrades, rectangulars i especials |
| Perifèria màxima | 88 polzades (2.235 mm) |
| Gruix màxim de paret | 1.000 polzades (25,4 mm) |
| Tractament tèrmic | No és obligatori per al grau C (només el grau D requereix tractament tèrmic) |
Com que els graus A, B, C i D es troben dins d'una sola especificació, un certificat de fàbrica que indiqui "ASTM A500" no és suficient per si sol. La lletra de qualificació i la forma de la secció determinen quins requisits de resistència s'apliquen.
2. El punt clau que molts compradors passen per alt: els tubs rodons i els tubs amb forma tenen diferents límits de rendiment
Aquesta és la font de confusió més comuna en les comandes de grau C de la norma ASTM A500, i el punt en què una comanda de compra incompleta condueix al rebuig de material.
Grau C portados límits de rendiment mínims diferents, depenent de si la secció és rodona o amb forma.
| Propietat | Tubs estructurals rodons | Tub amb forma (quadrada / rectangular) |
| Resistència a la tracció, mín. | 62.000 psi (425 MPa) | 62.000 psi (425 MPa) |
| Límit elàstic, mín. | 46.000 psi (315–317 MPa) | 50.000 psi (345 MPa) |
| Allargament en 2 polzades (50 mm), mín. | 21% | 21% |
Un comprador que escrigui "A500 Gr.C, rendiment mínim de 50 ksi" davant d'unrodóLa comanda de tubs ha especificat una resistència que l'estàndard no garanteix per a aquesta forma. En la direcció contrària, un projecte dissenyat a 50 ksi però subministrat amb tub rodó de grau C a 46 ksi té un problema de capacitat real.
L'allargament mínim del 21% s'aplica als gruixos de paret estructurals estàndard. Per a parets més lleugeres, l'especificació utilitza un mínim calculat o requereix un acord amb el fabricant, un altre element que val la pena confirmar per escrit.
Regla pràctica: especificar la forma i el límit elàstic junts. No assumeixis mai que un s'aplica a l'altre.
3. Composició química de la norma ASTM A500 grau C
El grau C limita el carboni més estrictement que els graus B i D, alhora que permet un rang de manganès més alt, que és com el grau aconsegueix una major resistència alhora que segueix sent pràctic de soldar.
| Element | Anàlisi de calor, màx. | Anàlisi de productes, màxim |
| Carboni (C) | 0,23% | 0,27% |
| Manganès (Mn) | 1,35% | 1,40% |
| Fòsfor (P) | 0,035% | 0,045% |
| Sofre (S) | 0,035% | 0,045% |
| Coure (Cu), mín. | 0,20% | 0,18% |
El mínim de coure només s'aplica quan s'especifica acer amb coure a la comanda. L'especificació també permet un compromís entre carboni i manganès: per cada reducció de 0,01 punts percentuals per sota del màxim de carboni especificat, el màxim de manganès es pot augmentar en 0,06 punts percentuals, fins a límits definits.
Com que els requisits químics s'indiquen tant en termes de calor com de producte, cal fer comandes en funció deanàlisi de productesés una pràctica normal per a la tubació A500.
4. ASTM A500 Grau C vs Graus A, B i D
| Grau | Resistència a la tracció, mín. | Límit elàstic, mín. (tub rodó) |
| Grau A | 45.000 psi (310 MPa) | 33.000 psi (228 MPa) |
| Grau B | 58.000 psi (400 MPa) | 42.000 psi (290 MPa) |
| Grau C | 62.000 psi (425 MPa) | 46.000 psi (317 MPa) |
| Grau D | 58.000 psi (400 MPa) | 36.000 psi (250 MPa) |
El grau D és el grau de baixa temperatura i l'únic grau A500 que requereix tractament tèrmic. El grau C proporciona la resistència més alta dins del grup, que és la raó principal per la qual s'especifica per a elements carregats on es prefereix una secció de paret més lleugera.
5. ASTM A500 Grau C vs A53, A513, A1085 iEN 10210
Els compradors sovint pregunten si un estàndard pot substituir-ne un altre. La posició correcta és que la substitució s'ha de confirmar amb l'especificació del projecte, no amb una taula de graus d'acer.
| Estàndard | Tipus de producte | Propòsit | Diferència clau respecte a l'A500 Grau C |
| ASTM A53 | Canonada | Servei de pressió i fluids | Estàndard de canonada de grau de pressió, no tub estructural |
| ASTM A513 | Tubs | Tubs mecànics | Química i control dimensional optimitzats per a peces mecanitzades en lloc del disseny estructural |
| ASTM A1085 | Tubs estructurals | Seccions buides estructurals | Proves de tenacitat obligatòries amb entalla Charpy en V, a més de toleràncies més ajustades a parets i cantonades; l'A500 no requereix proves d'impacte |
| EN 10210-1 | Seccions buides | Seccions buides estructurals acabades en calent | Química, tolerància i règim de tenacitat diferents; ruta europea d'acabat en calent |
| EN 10219-1 | Seccions buides | Seccions buides estructurals conformades en fred | La coincidència de processos europeus més propera, però amb un sistema de qualificacions diferent |
D'aquesta comparació es dedueixen dos punts pràctics:
●La norma ASTM A500 Grau C no té un requisit obligatori d'impacte amb osca Charpy en V.Quan s'hagi de garantir la tenacitat a baixa temperatura de servei, especifiqueu ASTM A1085 o afegiu un requisit d'impacte suplementari a la comanda de compra A500.
●Els graus EN 10210 / EN 10219, com ara S355J2H, sovint es descriuen com a "equivalents" del grau C d'A500.Són comparables en classe de resistència, però els límits químics, les toleràncies i les proves d'impacte es regeixen de manera diferent. Tracteu-les com a aproximacions que requereixen aprovació d'enginyeria, mai com a intercanviabilitat automàtica.
6. On s'utilitza la norma ASTM A500 grau C
Els tubs estructurals ASTM A500 de grau C s'especifiquen habitualment per a:
● Estructures, columnes i reforços d'acer per a edificis i indústria
● Ponts, passarel·les i altres estructures amb càrrega dinàmica
● Bastidors, suports i estructures de maquinària per a equips
● Torres de transmissió, pals i estructures de muntatge solar
● Xassís de camions, maquinària agrícola i equips fora de carretera
● Prestatgeries de magatzem, entresòls i obres temporals
● Construcció estructural general soldada, rivetada i cargolada
7. Per què la contractació de l'A500 Grau C sovint falla
Els riscos comuns de contractació per a les comandes d'A500 Grau C inclouen:
1. Forma i límit elàstic especificats de manera inconsistent
Es pot pressupostar i produir una comanda que indiqui un rendiment mínim de 50 ksi sense definir la forma de la secció segons els requisits de tubs rodons, on el grau C garanteix 46 ksi. La discrepància normalment es descobreix durant la revisió del disseny o la inspecció in situ.
2. Edició d'especificació no confirmada
La norma ASTM A500 s'ha anat revisant al llarg del temps. Quan el projecte s'hagi dissenyat per a una edició específica, l'edició s'ha d'especificar a la comanda.
3. Proves d'impacte assumides en lloc d'especificades
L'A500 no requereix proves d'osca en V Charpy segons l'especificació base. Si el projecte necessita una tenacitat garantida, s'ha d'afegir com a requisit suplementari. El silenci a la comanda no la produirà.
4. Toleràncies dimensionals considerades com a intercanviables
El gruix de la paret, la dimensió exterior, l'equatura, el radi de les cantonades, la rectitud i la torsió tenen toleràncies que afecten la fabricació i el disseny. Una substitució de paret prima amb dimensions exteriors similars no és un producte equivalent.
5. Traçabilitat i llacunes de certificat
Els números de calor del certificat del molí han de connectar-se als tubs lliurats, i el certificat ha d'indicar si s'aplica la calor o l'anàlisi del producte. La inspecció de tercers s'ha d'acordar abans de la producció, no després de l'enviament.
6. Documentació de compliment presentada massa tard
Per a l'acer destinat a la UE, les dades de carboni incrustades i relacionades amb el CBAM ara es troben juntament amb el certificat de la fàbrica com a part de la preparació per al lliurament. Els compradors que plantegen aquest requisit en la fase de cotització eviten que la càrrega es retingui a la destinació.
8. SANONPIPE: Donant suport a una adquisició de tubs estructurals més fiable
Per als compradors internacionals, seleccionar l'estàndard correcte és només el primer pas. Un lliurament fiable també depèn de la disponibilitat del material, la comunicació tècnica, la inspecció i el control de la documentació.
SANONPIPE — Tianjin Sanon Steel Pipe Co., Ltd. — opera com a proveïdor integral de tubs d'acer que cobreix tota la cadena, des del control de matèries primeres i l'embalatge fins a la pintura i l'enviament, de manera que els compradors tracten amb una sola part responsable en lloc de coordinar-ne diverses.
El nostre suport per a les necessitats de canonades d'acer estructurals i industrials inclou:
●Aprovisionament de seccions buides estructurals, incloent-hisecció buida quadradaiEN 10210-1 perfils buits estructurals acabats en calent
●Tub d'acer sense soldaduraperaplicacions estructurals normals, carboni i aliatge
●Confirmació d'especificacions i graus — forma, grau, edició i requisits suplementaris
●Disponibilitat d'estoc i coordinació de nova producció, amb aproximadament200.000 tones de tubs d'acer sense soldadurai al voltant10.000 tones de tubs soldats, quadrats i rectangulars, i d'acer inoxidablea través dels nostres molins i magatzems associats
●Terminis de lliurament curts en estoc disponible, normalment7–15 dies
●Revisió de la MTC i la traçabilitat del material, amb coordinació d'inspecció per part de tercers
●Dades de la petjada de carboni per al compliment de la CBAM, donant suport als lliuraments amb destinació a la UE
●Embalatge d'exportació, marcatge i suport de lliurament global
El nostre punt fort és el tub sense soldadura d'alt rendiment per a serveis exigents (tubs de calderes, canonades, tubs petroquímics i d'intercanviadors de calor, i tubs mecànics) subministrats en graus com ara SA106B, 20G, Q345, 12Cr1MoVG, 15CrMoG, Cr5Mo, 1Cr9Mo, 10CrMo910 i ASTM A335 P5/P9/P11/P12/P22/P91/P92. A més d'això, subministrem perfils buits estructurals segons les especificacions europees i internacionals.
Les nostres comandes d'exportació passen per un procés documentatProcés de control de riscos de 220 puntsque cobreix la inspecció de qualitat, la documentació, el compliment i el lliurament, amb el suport d'un17 anyshistorial operatiu i uncarta de crèdit amb discrepància zeroregistre.
9. Llista de comprovació del comprador abans de sol·licitar un pressupost
Per rebre un pressupost precís per a tubs estructurals ASTM A500 Grau C, els compradors han de confirmar:
1. Aplicableespecificació i edició(per exemple ASTM A500/A500M amb any)
2. Forma de secció — rodons, quadrats, rectangulars o especials
3. Exactegraui mínim requeritlímit elàstic
4. Dimensió exterior i gruix de la paret
5. Durada, quantitat i condicions de lliurament
6. Requisits de tractament tèrmic, si n'hi ha
7. Proves d'impacte i requisits suplementaris, si n'hi ha
8. Requisits de MTC i traçabilitat — anàlisi tèrmica o anàlisi de producte
9. Requisits d'inspecció de tercers
10.Requisits de tractament de superfícies, marcatge i embalatge
11.Port de destinació i horari de lliurament
12.Requisits de documentació de carboni i compliment, si escau
Proporcionar una llista completa de materials o una especificació del projecte ajuda a reduir les revisions de pressupostos, evitar desajustos de materials i millorar la planificació del lliurament.
10. Preguntes freqüents
L'ASTM A500 grau C és un acer d'aliatge?
Núm. A500 és una especificació de tubs estructurals d'acer al carboni. El grau C és el grau de més resistència.
Quin és el límit elàstic de l'ASTM A500 Grau C?
46.000 psi (315–317 MPa) mínim per a tubs rodons i 50.000 psi (345 MPa) mínim per a tubs quadrats i rectangulars.
Es pot utilitzar l'ASTM A500 Grau C per a servei de pressió o fluids?
És un estàndard estructural. Per al servei a pressió, s'hauria d'especificar un estàndard de grau de pressió com ara ASTM A53 o ASTM A106.
L'ASTM A500 Grau C és el mateix que l'S355J2H?
Són comparables en classe de resistència però pertanyen a estàndards diferents, amb règims químics i de tenacitat diferents. Cal confirmació d'enginyeria abans de substituir-los.
La norma ASTM A500 grau C requereix proves d'impacte?
No sota l'especificació base. Les proves d'impacte s'han d'afegir com a requisit suplementari quan el projecte ho requereixi.
Quina és la mida màxima que cobreix la norma ASTM A500?
Fins a 88 polzades (2.235 mm) de perifèria i 1.000 polzades (25,4 mm) de gruix de paret especificat.
Conclusió: Especifiqueu la forma i la força juntes
L'ASTM A500 Grau C és un grau de tubs estructurals d'acer al carboni d'alta resistència que permet als enginyers aconseguir capacitat de disseny amb seccions de paret eficients. Però els seus requisits depenen de la forma i els seus requisits de documentació són estrictes.
L'enfocament de compra més fiable és confirmar elforma de la secció, grau, edició, requisits de prova i documentacióabans de comparar el preu o el termini de lliurament.
BuscantTubs estructurals ASTM A500 grau C, seccions buides quadrades o seccions buides EN 10210?
Envieu a SANONPIPE la vostra llista de materials, dibuix o especificacions del projecte. El nostre equip pot revisar els detalls tècnics, confirmar l'origen i la disponibilitat del molí i assessorar-vos sobre la documentació i els arranjaments de lliurament per al vostre proper projecte.
SANONPIPE — Tianjin Sanon Steel Pipe Co., Ltd.
Sol·liciteu un pressupost per a perfils buits estructurals, tubs de calderes, canonades o tubs d'intercanviador de calor i obteniu una resposta documentada, no una conjectura.
Data de publicació: 09-10-2026