Til bygge-, infrastruktur- og maskinprojekter vælges strukturelle hulprofiler ud fra styrke, svejsbarhed og dimensionsmæssig ensartethed.ASTM A500 Grad Cspecificeres ofte til disse krav, fordi den leverer den højeste styrke af de fire standard A500-kvaliteter – uden at gå over til legeret stål.For købere er materialebetegnelsen alene dog ikke nok.
Den reelle risiko ved indkøb af A500 Grade C er ikke at finde en leverandør. Det handler om at sikre, atsektionsform, kvalitet, flydespænding, specifikationsudgave og dokumentationalle matcher, hvad projektet rent faktisk kræver.
Denne vejledning forklarer, hvad ASTM A500 Grade C er, hvor kravene adskiller sig fra, hvad mange købere antager, og hvordan man specificerer den, så det, der ankommer på stedet, er det, som ingeniøren har designet.
1. Hvad er ASTM A500 klasse C?
ASTM A500/A500M er standardspecifikationen forKoldformede svejsede og sømløse kulstofstålkonstruktionsrør i runde og formerDet er en strukturel standard, ikke en trykstandard, og klasse C er en af fire klasser, der er dækket af den samme specifikation.
| Punkt | Krav |
| Materialetype | Kulstofstål (ikke legeret stål, ikke rustfrit stål) |
| Produktion | Koldformet, ved elektrisk modstandssvejsning (ERW) eller sømløs |
| Former | Runde, firkantede, rektangulære og specialformer |
| Maksimal periferi | 88 tommer (2.235 mm) |
| Maksimal vægtykkelse | 25,4 mm (1.000 tommer) |
| Varmebehandling | Ikke påkrævet for klasse C (kun klasse D kræver varmebehandling) |
Fordi kvalitet A, B, C og D er inden for en enkelt specifikation, skal et møllecertifikat, der angiver "ASTM A500" er ikke tilstrækkeligt i sig selv. Bogstavet for karakter og sektionsform bestemmer, hvilke styrkekrav der gælder.
2. Det vigtigste punkt, som mange købere overser: Runde rør og formede rør har forskellige flydeevner
Dette er den mest almindelige kilde til forvirring i ASTM A500 Grade C-ordrer, og det punkt, hvor en ufuldstændig indkøbsordre fører til afvist materiale.
Klasse C bærerto forskellige minimumsflydespændinger, afhængigt af om sektionen er rund eller formet.
| Ejendom | Runde strukturrør | Formede (kvadratiske/rektangulære) rør |
| Trækstyrke, min. | 62.000 psi (425 MPa) | 62.000 psi (425 MPa) |
| Flydespænding, min. | 46.000 psi (315–317 MPa) | 50.000 psi (345 MPa) |
| Forlængelse i 2 tommer (50 mm), min. | 21% | 21% |
En køber, der skriver "A500 Gr.C, 50 ksi minimumsudbytte" mod enrundRørordren har specificeret en styrke, som standarden ikke garanterer for den form. I modsat retning har et projekt designet til 50 ksi, men leveret med runde ståltyper i klasse C til 46 ksi, et reelt kapacitetsproblem.
Minimumsforlængelsen på 21 % gælder for standard vægtykkelser. For lettere vægge bruger specifikationen et beregnet minimum eller kræver aftale med producenten – endnu et punkt, der er værd at bekræfte skriftligt.
Praktisk regel: Angiv form og flydespænding sammen. Antag aldrig, at den ene gælder for den anden.
3. Kemisk sammensætning af ASTM A500 Grad C
Grad C begrænser kulstof mere end grad B og D, samtidig med at det tillader et højere manganområde, hvilket er sådan, at graden opnår højere styrke, samtidig med at den forbliver praktisk at svejse.
| Element | Varmeanalyse, maks. | Produktanalyse, maks. |
| Kulstof (C) | 0,23% | 0,27% |
| Mangan (Mn) | 1,35% | 1,40% |
| Fosfor (P) | 0,035% | 0,045% |
| Svovl (S) | 0,035% | 0,045% |
| Kobber (Cu), min. | 0,20% | 0,18% |
Kobberminimummet gælder kun, når kobberholdigt stål er specificeret i indkøbsordren. Specifikationen tillader også en afvejning mellem kulstof og mangan: for hver reduktion på 0,01 procentpoint under det angivne kulstofmaksimum kan manganmaksimummet øges med 0,06 procentpoint op til definerede grænser.
Da kemikaliekrav er angivet både på varme- og produktbasis, kan bestilling imodproduktanalyseer normal praksis for A500-rør.
4. ASTM A500 Grad C vs. Grad A, B og D
| Grad | Trækstyrke, min. | Flydespænding, min. (rundrør) |
| Karakter A | 45.000 psi (310 MPa) | 33.000 psi (228 MPa) |
| Klasse B | 58.000 psi (400 MPa) | 42.000 psi (290 MPa) |
| Karakter C | 62.000 psi (425 MPa) | 46.000 psi (317 MPa) |
| Grad D | 58.000 psi (400 MPa) | 36.000 psi (250 MPa) |
Grad D er lavtemperaturgraden og den eneste A500-grad, der kræver varmebehandling. Grad C giver den højeste styrke inden for gruppen, hvilket er hovedårsagen til, at den er specificeret til belastede elementer, hvor en lettere vægsektion foretrækkes.
5. ASTM A500 Grad C vs A53, A513, A1085 ogEN 10210
Købere spørger ofte, om én standard kan erstatte en anden. Den korrekte holdning er, at substitution skal bekræftes i forhold til projektspecifikationen, ikke i forhold til en stålkvalitetstabel.
| Standard | Produkttype | Formål | Vigtigste forskel fra A500 Grade C |
| ASTM A53 | Rør | Tryk- og væskeservice | Trykkvalitetsrør standard, ikke konstruktionsrør |
| ASTM A513 | Slanger | Mekaniske rør | Kemi og dimensionskontrol optimeret til bearbejdede dele i stedet for strukturdesign |
| ASTM A1085 | Strukturrør | Strukturelle hulprofiler | Obligatorisk Charpy V-notch sejhedstest plus strammere væg- og hjørnetolerancer; A500 kræver ikke slagprøvning |
| EN 10210-1 | Hule sektioner | Varmbehandlede strukturelle hulprofiler | Forskellig kemi, tolerance og sejhedsregime; europæisk varmbehandlingsrute |
| EN 10219-1 | Hule sektioner | Koldformede strukturelle hulprofiler | Nærmeste europæisk procesmatch, men et andet karaktersystem |
To praktiske pointer følger af denne sammenligning:
●ASTM A500 Grade C har ikke et obligatorisk Charpy V-hak-slagkrav.Hvor sejhed ved lav driftstemperatur skal garanteres, skal enten ASTM A1085 specificeres eller et supplerende slagkrav tilføjes til A500-indkøbsordren.
●EN 10210 / EN 10219-kvaliteter som f.eks. S355J2H beskrives ofte som "ækvivalenter" til A500 Grad C.De er sammenlignelige i styrkeklasse, men kemiske grænser, tolerancer og slagprøvning er reguleret forskelligt. Behandl dem som tilnærmelser, der kræver teknisk godkendelse, aldrig som automatisk udskiftelighed.
6. Hvor ASTM A500 Grade C anvendes
ASTM A500 Grade C strukturelle rør er almindeligvis specificeret til:
● Bygge- og industristålrammer, søjler og afstivning
● Broer, gangbroer og andre dynamisk belastede strukturer
● Udstyrsrammer, understøtninger og maskinkonstruktioner
● Transmissionstårne, master og solcellemonteringsstrukturer
● Lastbilchassis, landbrugsmaskiner og terrængående udstyr
● Lagerreoler, mezzaniner og midlertidige arbejder
● Generel svejset, nittet og boltet strukturkonstruktion
7. Hvorfor A500 Grade C-indkøb ofte går galt
Almindelige indkøbsrisici for A500 Grade C-ordrer omfatter:
1. Form og flydespænding er inkonsekvent specificeret
En ordre med en minimumsudbytte på 50 ksi uden at definere sektionsformen kan tilbydes og produceres i henhold til kravene til runde rør, hvor klasse C garanterer 46 ksi. Uoverensstemmelsen opdages normalt under designgennemgang eller inspektion af stedet.
2. Specifikationsudgave ikke bekræftet
ASTM A500 er blevet revideret over tid. Hvor projektet blev designet til en specifik udgave, skal udgaven angives i indkøbsordren.
3. Antaget snarere end specificeret effektprøvning
A500 kræver ikke Charpy V-notch-testning i henhold til basisspecifikationen. Hvis projektet kræver garanteret sejhed, skal det tilføjes som et supplerende krav. Tavshed i indkøbsordren vil ikke resultere i det.
4. Dimensionstolerancer behandles som udskiftelige
Vægtykkelse, udvendige dimensioner, retvinklethed, hjørneradius, retlinjethed og vridning har alle tolerancer, der påvirker fremstilling og design. En tyndvægget erstatning med lignende udvendige dimensioner er ikke et tilsvarende produkt.
5. Sporbarhed og huller i certifikater
Varmenumrene på møllecertifikatet skal være forbundet med de leverede rør, og certifikatet skal angive, om varme- eller produktanalyse er gældende. Tredjepartsinspektion skal aftales før produktion, ikke efter afsendelse.
6. Overholdelsesdokumentation fremsat for sent
For stål bestemt til EU ligger indlejrede kulstof- og CBAM-relaterede data nu sammen med stålværkscertifikatet som en del af leveringsberedskabet. Købere, der rejser dette krav i tilbudsfasen, undgår, at lasten opbevares på destinationen.
8. SANONPIPE: Støtter mere pålidelig indkøb af strukturelle rør
For internationale købere er valget af den korrekte standard kun det første skridt. Pålidelig levering afhænger også af materialetilgængelighed, teknisk kommunikation, inspektion og dokumentationskontrol.
SANONPIPE — Tianjin Sanon Steel Pipe Co., Ltd. — fungerer som en one-stop-leverandør af stålrør, der dækker hele kæden fra råvarekontrol og emballering til maling og forsendelse, så køberne har med én ansvarlig part at gøre i stedet for at koordinere flere.
Vores support til krav til strukturelle og industrielle stålrør omfatter:
●Indkøb af strukturelle hulprofiler, inklusivefirkantet hulprofilogEN 10210-1 varmbehandlede konstruktionshulprofiler
●Sømløst stålrørfornormale strukturelle anvendelser, kulstof og legering
●Specifikation og kvalitetsbekræftelse — form, kvalitet, udgave og supplerende krav
●Lagertilgængelighed og ny produktionskoordinering, med omtrent200.000 tons sømløse stålrørog omkring10.000 tons svejsede, firkantede og rektangulære rør i rustfrit stålpå tværs af vores partnerfabrikker og lagre
●Korte leveringstider på lagertypisk7–15 dage
●MTC og gennemgang af materialesporbarhed, med koordinering af tredjepartsinspektioner
●Data om CO2-aftryk for CBAM-overholdelse, der støtter leverancer til EU
●Eksportpakning, mærkning og global leveringssupport
Vores kernestyrke er højtydende sømløse rør til krævende brug — kedelrør, ledningsrør, petrokemiske rør og varmevekslerrør samt mekaniske rør — leveret i kvaliteter som SA106B, 20G, Q345, 12Cr1MoVG, 15CrMoG, Cr5Mo, 1Cr9Mo, 10CrMo910 og ASTM A335 P5/P9/P11/P12/P22/P91/P92. Derudover leverer vi strukturelle hulprofiler i henhold til europæiske og internationale specifikationer.
Vores eksportordrer går gennem en dokumenteret220-punkts risikostyringsprocesdækker kvalitetsinspektion, dokumentation, overholdelse af regler og levering, bakket op af en17-årigdriftshistorik og ennul-afvigelsesbrevoptage.
9. Købers tjekliste før tilbudsanmodning
For at modtage et præcist tilbud på ASTM A500 Grade C konstruktionsrør, skal købere bekræfte:
1. Gældendespecifikation og udgave(for eksempel ASTM A500/A500M med årstal)
2. Sektionsform — rund, firkantet, rektangulær eller speciel
3. Præcisgradog minimumskravetflydespænding
4. Udvendig dimension og vægtykkelse
5. Længde, mængde og leveringsbetingelser
6. Krav til varmebehandling, hvis nogen
7. Slagprøvning og supplerende krav, hvis nogen
8. MTC og sporbarhedskrav — varmeanalyse eller produktanalyse
9. Krav til tredjepartsinspektion
10.Krav til overfladebehandling, mærkning og pakning
11.Destinationshavn og leveringsplan
12.Dokumentationskrav til CO2- og overholdelseskrav, hvor det er relevant
En komplet materialeliste eller projektspecifikation hjælper med at reducere tilbudsrevisioner, forhindre uoverensstemmelser i materialer og forbedre leveringsplanlægningen.
10. Ofte stillede spørgsmål
Er ASTM A500 Grade C et legeret stål?
Nr. A500 er en specifikation for konstruktionsrør af kulstofstål. Grad C er den højeste styrkegrad inden for den.
Hvad er flydespændingen for ASTM A500 Grade C?
Minimum 46.000 psi (315-317 MPa) for runde rør og minimum 50.000 psi (345 MPa) for firkantede og rektangulære rør.
Kan ASTM A500 Grade C bruges til tryk- eller væskeapplikationer?
Det er en strukturel standard. For trykpåvirkning bør en trykkvalitetsstandard som ASTM A53 eller ASTM A106 i stedet specificeres.
Er ASTM A500 Grade C det samme som S355J2H?
De er sammenlignelige i styrkeklasse, men tilhører forskellige standarder med forskellige kemiske og sejhedsregimer. Teknisk bekræftelse er påkrævet før udskiftning.
Kræver ASTM A500 Grade C slagprøvning?
Ikke under basisspecifikationen. Slagprøvning skal tilføjes som et supplerende krav, hvor projektet kræver det.
Hvad er den maksimale størrelse på ASTM A500-dæksler?
Op til 88 tommer (2.235 mm) i omkreds og 1.000 tommer (25,4 mm) specificeret vægtykkelse.
Konklusion: Angiv formen og styrken sammen
ASTM A500 Grade C er en højstyrkekvalitet af kulstofstålskonstruktionsrør, der giver ingeniører mulighed for at opnå designkapacitet med effektive vægsektioner. Men kravene er formafhængige, og dokumentationskravene er strenge.
Den mest pålidelige købsmetode er at bekræftesektionsform, kvalitet, udgave, testkrav og dokumentationfør man sammenligner pris eller leveringstid.
Leder efterASTM A500 Grade C konstruktionsrør, firkantede hulprofiler eller EN 10210 hulprofiler?
Send SANONPIPE din materialeliste, tegning eller projektspecifikation. Vores team kan gennemgå de tekniske detaljer, bekræfte møllekilde og tilgængelighed og rådgive om dokumentation og leveringsordninger for dit næste projekt.
SANONPIPE — Tianjin Sanon Steel Pipe Co., Ltd.
Anmod om et tilbud på konstruktionshulprofiler, kedelrør, ledningsrør eller varmevekslerrør – og få et dokumenteret svar, ikke et gæt.
Opslagstidspunkt: 9. oktober 2026