Para proxectos de construción, infraestruturas e maquinaria, as seccións ocas estruturais selecciónanse en función da súa resistencia, soldabilidade e consistencia dimensional.ASTM A500 Grao Cespecifícase con frecuencia para eses requisitos porque ofrece a maior resistencia dos catro graos estándar A500, sen pasarse ao aceiro de aliaxe.Non obstante, para os compradores, a designación do material por si soa non é suficiente.
O risco real na adquisición de A500 Grao C é non atopar un provedor. Trátase de garantir que oforma da sección, grao, límite elástico, edición de especificacións e documentacióntodos coinciden co que realmente require o proxecto.
Esta guía explica que é a norma ASTM A500 de grao C, onde os seus requisitos difiren do que supoñen moitos compradores e como especificala para que o que chegue á obra sexa o que deseñou o enxeñeiro.
1. Que é a norma ASTM A500 de grao C?
ASTM A500/A500M é a especificación estándar paraTubos estruturais de aceiro ao carbono soldados e sen costura conformados en frío en formas redondas e de diferentes tamañosÉ un estándar estrutural, non un estándar de presión, e o grao C é un dos catro graos cubertos pola mesma especificación.
| Elemento | Requisito |
| Tipo de material | Aceiro ao carbono (non aceiro de aliaxe, non aceiro inoxidable) |
| Fabricación | Conformado en frío, por soldadura por resistencia eléctrica (ERW) ou sen costuras |
| Formas | Formas redondas, cadradas, rectangulares e especiais |
| Perifería máxima | 88 polgadas (2.235 mm) |
| Grosor máximo da parede | 1.000 polgadas (25,4 mm) |
| tratamento térmico | Non é necesario para o grao C (só o grao D require tratamento térmico) |
Dado que os graos A, B, C e D se atopan dentro dunha única especificación, un certificado de fábrica que indique "ASTM A500" non é suficiente por si só. A letra da clasificación e a forma da sección determinan que requisitos de resistencia se aplican.
2. O punto clave que moitos compradores pasan por alto: as tubaxes redondas e as tubaxes perfiladas teñen diferentes límites de rendemento
Esta é a fonte máis común de confusión nos pedidos de grao C da norma ASTM A500 e o punto no que un pedido de compra incompleto leva ao rexeitamento de material.
Grao C levadous límites de rendemento mínimos diferentes, dependendo de se a sección é redonda ou con forma.
| Propiedade | Tubos estruturais redondos | Tubos con forma (cadrados/rectangulares) |
| Resistencia á tracción, mín. | 62.000 psi (425 MPa) | 62.000 psi (425 MPa) |
| Límite elástico, mín. | 46.000 psi (315–317 MPa) | 50.000 psi (345 MPa) |
| Alongamento en 2 polgadas (50 mm), mín. | 21% | 21% |
Un comprador que escribe "A500 Gr.C, rendemento mínimo de 50 ksi" fronte a unredondoA encomenda de tubos especificou unha resistencia que o estándar non garante para esa forma. Na dirección oposta, un proxecto deseñado a 50 ksi pero subministrado con tubo redondo de grao C a 46 ksi ten un problema de capacidade real.
O alongamento mínimo do 21 % aplícase aos grosores de parede estruturais estándar. Para paredes máis lixeiras, a especificación emprega un mínimo calculado ou require un acordo co fabricante, outro elemento que paga a pena confirmar por escrito.
Regra práctica: especificar a forma e o límite elástico conxuntamente. Nunca se debe asumir que un se aplica ao outro.
3. Composición química da norma ASTM A500 Grao C
O grao C limita o carbono máis estritamente que os graos B e D, ao tempo que permite un rango de manganeso máis alto, que é como o grao consegue unha maior resistencia sen deixar de ser práctico de soldar.
| Elemento | Análise térmica, máx. | Análise de produtos, máx. |
| Carbono (C) | 0,23% | 0,27% |
| Manganeso (Mn) | 1,35% | 1,40% |
| Fósforo (P) | 0,035% | 0,045% |
| Xofre (S) | 0,035% | 0,045% |
| Cobre (Cu), mín. | 0,20% | 0,18% |
O mínimo de cobre só se aplica cando se especifica aceiro con contido de cobre na orde de compra. A especificación tamén permite unha compensación entre carbono e manganeso: por cada redución de 0,01 puntos porcentuais por debaixo do máximo de carbono especificado, o máximo de manganeso pode aumentarse en 0,06 puntos porcentuais, ata os límites definidos.
Dado que os requisitos químicos se indican tanto en termos de calor como de produto, o pedido en función deanálise de produtosé práctica normal para a tubaxe A500.
4. ASTM A500 Grao C fronte aos Graos A, B e D
| Grao | Resistencia á tracción, mín. | Límite elástico, mín. (tubo redondo) |
| Grao A | 45.000 psi (310 MPa) | 33.000 psi (228 MPa) |
| Grao B | 58.000 psi (400 MPa) | 42.000 psi (290 MPa) |
| Grao C | 62.000 psi (425 MPa) | 46.000 psi (317 MPa) |
| Grao D | 58.000 psi (400 MPa) | 36.000 psi (250 MPa) |
A calidade D é a calidade de baixa temperatura e a única calidade A500 que require tratamento térmico. A calidade C proporciona a maior resistencia dentro do grupo, razón principal pola que se especifica para elementos cargados onde se prefire unha sección de parede máis lixeira.
5. ASTM A500 Grao C vs A53, A513, A1085 eEN 10210
Os compradores preguntan con frecuencia se un estándar pode substituír a outro. A postura correcta é que a substitución debe confirmarse segundo as especificacións do proxecto, non segundo unha táboa de calidades de aceiro.
| Estándar | Tipo de produto | Propósito | Diferenza clave con respecto á A500 Grao C |
| ASTM A53 | Tubaxe | Servizo de presión e fluídos | Estándar de tubaxe de grao de presión, non tubaxe estrutural |
| ASTM A513 | Tubería | Tubaxe mecánica | Química e control dimensional optimizados para pezas mecanizadas en lugar de deseño estrutural |
| ASTM A1085 | Tubaxe estrutural | Seccións ocas estruturais | Probas de tenacidade obrigatorias con entalla Charpy en V, ademais de tolerancias máis axustadas en paredes e esquinas; o A500 non require probas de impacto |
| EN 10210-1 | Seccións ocas | Perfís ocos estruturais acabados en quente | Diferente réxime de química, tolerancia e tenacidade; ruta europea de acabado en quente |
| EN 10219-1 | Seccións ocas | Seccións ocas estruturais conformadas en frío | A correspondencia de procesos europeos máis próxima, pero cun sistema de cualificacións diferente |
Desta comparación dedúcense dous puntos prácticos:
●A norma ASTM A500 de grao C non ten un requisito obrigatorio de impacto con entalla Charpy en V.Onde se deba garantir a tenacidade a baixa temperatura de servizo, especifique a norma ASTM A1085 ou engada un requisito de impacto suplementario á orde de compra da A500.
●As calidades EN 10210/EN 10219, como S355J2H, adoitan describirse como "equivalentes" da calidade C de A500.Son comparables en clase de resistencia, pero os límites químicos, as tolerancias e as probas de impacto réxense de xeito diferente. Trátaos como aproximacións que requiren aprobación de enxeñaría, nunca como intercambiabilidade automática.
6. Onde se usa a norma ASTM A500 de grao C
A tubaxe estrutural ASTM A500 de grao C especifícase habitualmente para:
● Estruturas, columnas e arriostramentos de aceiro para edificios e industriais
● Pontes, pasarelas e outras estruturas con cargas dinámicas
● Bastidores, soportes e estruturas de maquinaria para equipos
● Torres de transmisión, postes e estruturas de montaxe solar
● Chasis de camións, maquinaria agrícola e equipamento todoterreo
● Estantes de almacén, entreplantas e obras temporais
● Construción estrutural xeral soldada, remachada e aparafusada
7. Por que a adquisición de A500 de grao C adoita saír mal
Os riscos comúns de adquisición para pedidos de A500 de grao C inclúen:
1. Forma e límite elástico especificados de forma inconsistente
Pode cotizarse e producirse unha encomenda que indique un rendemento mínimo de 50 ksi sen definir a forma da sección segundo os requisitos de tubaxe redonda, onde a Grao C garante 46 ksi. A discrepancia adoita descubrirse durante a revisión do deseño ou a inspección no lugar.
2. Edición de especificacións non confirmada
A norma ASTM A500 foi revisada ao longo do tempo. Se o proxecto foi deseñado para unha edición específica, esta edición debe indicarse na orde de compra.
3. Probas de impacto asumidas en lugar de especificadas
A A500 non require probas de entalla Charpy en V segundo a especificación base. Se o proxecto precisa tenacidade garantida, debe engadirse como requisito suplementario. O silencio na orde de compra non a producirá.
4. Tolerancias dimensionais tratadas como intercambiables
O grosor da parede, a dimensión exterior, a orlatura, o raio das esquinas, a rectitude e a torsión teñen tolerancias que afectan á fabricación e ao deseño. Unha substitución de parede delgada con dimensións exteriores similares non é un produto equivalente.
5. Trazabilidade e lagoas nos certificados
Os números de calor no certificado do muíño deben conectarse aos tubos entregados e o certificado debe indicar se se aplica a análise de calor ou de produto. A inspección por parte de terceiros debe acordarse antes da produción, non despois do envío.
6. Documentación de conformidade presentada demasiado tarde
Para o aceiro con destino á UE, os datos de carbono integrados e relacionados co CBAM agora figuran xunto co certificado do laminador como parte da preparación para a entrega. Os compradores que plantexan este requisito na fase de cotización evitan que a carga sexa retida no destino.
8. SANONPIPE: Apoiando unha adquisición máis fiable de tubaxes estruturais
Para os compradores internacionais, a selección do estándar correcto é só o primeiro paso. A entrega fiable tamén depende da dispoñibilidade do material, a comunicación técnica, a inspección e o control da documentación.
SANONPIPE — Tianjin Sanon Steel Pipe Co., Ltd. — opera como un provedor integral de tubos de aceiro que abrangue toda a cadea, dende o control da materia prima e o empaquetado ata a pintura e o envío, polo que os compradores tratan cunha soa parte responsable en lugar de coordinar varias.
O noso soporte para os requisitos de tubaxes de aceiro estruturais e industriais inclúe:
●Abastecemento de seccións ocas estruturais, incluíndosección cadrada ocaeEN 10210-1 Perfís ocos estruturais acabados en quente
●Tubo de aceiro sen costuraparaaplicacións estruturais normais, carbono e aliaxe
●Confirmación de especificacións e cualificacións — forma, grao, edición e requisitos suplementarios
●Dispoñibilidade de stock e coordinación de nova produción, con aproximadamente200.000 toneladas de tubos de aceiro sen costurae arredor10.000 toneladas de tubos soldados, cadrados e rectangulares e de aceiro inoxidablenos nosos muíños e almacéns asociados
●Prazos de entrega curtos en stock dispoñible, normalmente7–15 días
●Revisión de MTC e trazabilidade de materiais, con coordinación de inspección por parte de terceiros
●Datos da pegada de carbono para o cumprimento da CBAM, apoiando as entregas con destino á UE
●Embalaxe, marcado e soporte de entrega global para exportación
O noso principal punto forte é o tubo sen soldadura de alto rendemento para servizos esixentes (tubos de caldeiras, tubaxes, tubos petroquímicos e de intercambiadores de calor e tubos mecánicos) subministrado en calidades como SA106B, 20G, Q345, 12Cr1MoVG, 15CrMoG, Cr5Mo, 1Cr9Mo, 10CrMo910 e ASTM A335 P5/P9/P11/P12/P22/P91/P92. Ademais disto, subministramos perfís ocos estruturais segundo as especificacións europeas e internacionais.
Os nosos pedidos de exportación pasan por un sistema documentadoProceso de control de riscos de 220 puntosque abrangue a inspección de calidade, a documentación, o cumprimento das normas e a entrega, respaldado por un17 anoshistorial operativo e uncarta de crédito con cero discrepanciasrexistro.
9. Lista de verificación do comprador antes de solicitar un orzamento
Para recibir unha cotización precisa para tubos estruturais ASTM A500 Grao C, os compradores deben confirmar:
1. Aplicableespecificación e edición(por exemplo, ASTM A500/A500M co ano)
2. Forma da sección — redondos, cadrados, rectangulares ou especiais
3. Exactograoe o mínimo requiridolímite elástico
4. Dimensión exterior e grosor da parede
5. Duración, cantidade e condicións de entrega
6. Requisitos de tratamento térmico, se é o caso
7. Probas de impacto e requisitos suplementarios, se é o caso
8. Requisitos de MTC e trazabilidade — análise térmica ou análise de produtos
9. Requisitos de inspección por parte de terceiros
10.Requisitos de tratamento superficial, marcado e embalaxe
11.Porto de destino e calendario de entrega
12.Requisitos de documentación de carbono e cumprimento, onde corresponda
Proporcionar unha lista completa de materiais ou unha especificación do proxecto axuda a reducir as revisións de orzamentos, evitar discrepancias de materiais e mellorar a planificación da entrega.
10. Preguntas frecuentes
É o aceiro de aliaxe ASTM A500 grao C?
Non. A500 é unha especificación para tubos estruturais de aceiro ao carbono. O grao C é o grao de maior resistencia dentro del.
Cal é a resistencia ao rendemento da ASTM A500 Grao C?
46 000 psi (315–317 MPa) mínimo para tubaxes redondas e 50 000 psi (345 MPa) mínimo para tubaxes cadradas e rectangulares.
Pódese usar a norma ASTM A500 de grao C para servizos a presión ou de fluídos?
É unha norma estrutural. Para o servizo a presión, debería especificarse unha norma de grao de presión como a ASTM A53 ou a ASTM A106.
É a norma ASTM A500 Grao C o mesmo que a S355J2H?
Son comparables en clase de resistencia pero pertencen a estándares diferentes, con réximes químicos e de tenacidade diferentes. É necesaria a confirmación da enxeñaría antes da substitución.
A norma ASTM A500 de grao C require probas de impacto?
Non baixo a especificación base. As probas de impacto deben engadirse como requisito suplementario cando o proxecto o requira.
Cal é o tamaño máximo que cubre a norma ASTM A500?
Ata 88 polgadas (2.235 mm) de periferia e 1.000 polgadas (25,4 mm) de grosor de parede especificado.
Conclusión: Especificar a forma e a forza xuntas
A clase C da norma ASTM A500 é unha clase de tubos estruturais de aceiro ao carbono de alta resistencia que permite aos enxeñeiros acadar capacidade de deseño con seccións de parede eficientes. Pero os seus requisitos dependen da forma e os seus requisitos de documentación son estritos.
O método de compra máis fiable é confirmar oforma da sección, grao, edición, requisitos de proba e documentaciónantes de comparar o prezo ou o prazo de entrega.
BuscandoTubaxe estrutural ASTM A500 Grao C, seccións ocas cadradas ou seccións ocas EN 10210?
Envía a SANONPIPE a túa lista de materiais, debuxo ou especificación do proxecto. O noso equipo pode revisar os detalles técnicos, confirmar a fonte e a dispoñibilidade do muíño e asesorarte sobre a documentación e os arranxos de entrega para o teu próximo proxecto.
SANONPIPE — Tianjin Sanon Steel Pipe Co., Ltd.
Solicite un orzamento para seccións ocas estruturais, tubos de caldeira, tubaxes ou tubos de intercambiador de calor e obteña unha resposta documentada, non unha adiviña.
Data de publicación: 09 de outubro de 2026