ASTM A500 C osztályú szerkezeti csövek: Tulajdonságok, osztályok és beszerzési útmutató

Építési, infrastrukturális és gépészeti projektekhez a szerkezeti zártszelvényeket szilárdság, hegeszthetőség és méretkonzisztencia alapján választják ki.ASTM A500 C osztálygyakran előírják ezekhez a követelményekhez, mivel a négy standard A500-as minőség közül a legnagyobb szilárdságot biztosítja – anélkül, hogy ötvözött acélra váltana.A vásárlók számára azonban az anyagmegnevezés önmagában nem elegendő.

Az A500 C osztályú beszerzés valódi kockázata a beszállító megtalálásának elmulasztása. A lényeg annak biztosítása, hogy akeresztmetszeti alak, minőség, folyáshatár, specifikációs kiadás és dokumentációmindegyik megfelel a projekt tényleges követelményeinek.

Ez az útmutató elmagyarázza, hogy mi az ASTM A500 C osztályú acél, miben térnek el a követelményei attól, amit sok vásárló feltételez, és hogyan kell meghatározni, hogy a helyszínre az érkezzen, amit a mérnök tervezett.

1. Mi az ASTM A500 C osztály?

Az ASTM A500/A500M a szabványos specifikáció a következőkhöz:hidegen formázott hegesztett és varratmentes szénacél szerkezeti csövek körökben és formákbanEz egy szerkezeti szabvány, nem pedig nyomásszabvány, és a C osztály az ugyanazon specifikáció által lefedett négy osztály egyike.

Tétel Követelmény
Anyagtípus Szénacél (nem ötvözött acél, nem rozsdamentes acél)
Gyártás Hidegen alakított, elektromos ellenállás-hegesztéssel (ERW) vagy varratmentes
Alakzatok Kerek, négyzet, téglalap és különleges formák
Maximális periféria 88 hüvelyk (2235 mm)
Maximális falvastagság 1,000 hüvelyk (25,4 mm)
Hőkezelés C osztályhoz nem szükséges (csak a D osztályhoz szükséges hőkezelés)

Mivel az A, B, C és D osztályok egyetlen specifikáción belül találhatók, egy gyári tanúsítvány, amely a következőt állítja: "ASTM A500„önmagában nem elegendő. Az osztályozási betűjel és a keresztmetszet alakja határozza meg, hogy mely szilárdsági követelmények érvényesek.

2. A legfontosabb szempont, amit sok vásárló nem vesz figyelembe: a kerek és az alakos csövek folyáshatára eltérő

Ez a leggyakoribb zavarforrás az ASTM A500 C osztályú megrendeléseknél, és ez az a pont, ahol a hiányos megrendelés elutasított anyaghoz vezet.

C osztályú hordozkét különböző minimális folyáshatárattól függően, hogy a szakasz kerek vagy formázott.

Ingatlan Kerek szerkezeti csövek Formázott (négyzet alakú / téglalap alakú) csövek
Szakítószilárdság, min. 62 000 psi (425 MPa) 62 000 psi (425 MPa)
Folyáshatár, min. 46 000 psi (315–317 MPa) 50 000 psi (345 MPa)
Nyúlás 2 hüvelykben (50 mm), min. 21% 21%

Egy vevő, aki az „A500 Gr.C, 50 ksi minimum yield” feliratot írja alá egykerekA csőrendelés olyan szilárdságot határozott meg, amelyet a szabvány nem garantál erre az alakra. Ezzel szemben egy 50 ksi szilárdságúra tervezett, de 46 ksi szilárdságú, C minőségű kerek csővel szállított projekt valódi kapacitásproblémával küzd.

A 21%-os minimális nyúlás a szabványos szerkezeti falvastagságokra vonatkozik. Könnyebb falak esetén a specifikáció számított minimumot használ, vagy a gyártóval való megállapodást ír elő – ezt is érdemes írásban megerősíteni.

Gyakorlati szabály: az alakot és a folyáshatárt együtt kell megadni. Soha ne feltételezzük, hogy az egyik a másikra is vonatkozik.

3. Az ASTM A500 C osztályú acél kémiai összetétele

A C osztály szigorúbban korlátozza a szén mennyiségét, mint a B és D osztályok, miközben magasabb mangántartományt tesz lehetővé, így ér el nagyobb szilárdságot, miközben hegeszthető marad.

Elem Hőelemzés, max. Termékelemzés, max.
Szén (C) 0,23% 0,27%
Mangán (Mn) 1,35% 1,40%
Foszfor (P) 0,035% 0,045%
Kén (S) 0,035% 0,045%
Réz (Cu), perc 0,20% 0,18%

A rézminimum csak akkor érvényes, ha a megrendelésben réztartalmú acél van megadva. A specifikáció a szén és a mangán közötti kompromisszumot is lehetővé teszi: a megadott szénmaximumhoz képest 0,01 százalékpontos csökkenés esetén a mangánmaximum 0,06 százalékponttal növelhető, a meghatározott határértékekig.

Mivel a kémiai követelményeket mind hő-, mind termékalapon meghatározzák, a rendelés a ...termékelemzésaz A500-as csövek esetében bevett gyakorlat.

4. ASTM A500 C osztály vs. A, B és D osztályok

Fokozat Szakítószilárdság, min. Folyáshatár, min. (kör alakú cső)
A osztály 45 000 psi (310 MPa) 33 000 psi (228 MPa)
B. osztály 58 000 psi (400 MPa) 42 000 psi (290 MPa)
C osztály 62 000 psi (425 MPa) 46 000 psi (317 MPa)
D. osztály 58 000 psi (400 MPa) 36 000 psi (250 MPa)

A D osztály az alacsony hőmérsékletű osztály, és az egyetlen A500 osztály, amely hőkezelést igényel. A C osztály biztosítja a legnagyobb szilárdságot a csoporton belül, ez a fő oka annak, hogy terhelt elemekhez specifikálják, ahol könnyebb falszakasz előnyös.

5. ASTM A500 C osztály vs A53, A513, A1085 ésEN 10210

A vevők gyakran kérdezik, hogy az egyik szabvány helyettesítheti-e a másikat. A helyes álláspont az, hogy a helyettesítést a projektspecifikációval kell igazolni, nem pedig egy acélminőség-táblázattal.

Standard Terméktípus Cél Főbb különbségek az A500 C osztályútól
ASTM A53 Cső Nyomás- és folyadékszolgáltatás Nyomásálló cső szabvány, nem szerkezeti cső
ASTM A513 Csövek Mechanikus csövek A kémiai és méretszabályozást a megmunkált alkatrészekhez, nem pedig a szerkezeti tervezéshez optimalizálták
ASTM A1085 Szerkezeti csövek Szerkezeti zártszelvények Kötelező Charpy V-bevágásos szívósságvizsgálat, valamint szigorúbb fal- és saroktűrések; az A500 nem igényel ütésvizsgálatot
EN 10210-1 Zártszelvények Melegen edzett szerkezeti zártszelvények Eltérő kémiai, tűréshatár- és szívóssági tartományok; európai melegen simított eljárás
EN 10219-1 Zártszelvények Hidegen formázott szerkezeti zártszelvények A legközelebbi európai folyamatbeli egyezés, de eltérő osztályozási rendszer

Két gyakorlati szempont következik ebből az összehasonlításból:

●Az ASTM A500 C osztályú termék nem rendelkezik kötelező Charpy V-bevágású ütésállósági követelménygel.Ahol alacsony üzemi hőmérsékleten is garantálni kell a szívósságot, vagy az ASTM A1085 szabványt kell megadni, vagy az A500 szabvány megrendeléséhez kiegészítő ütésállósági követelményt kell hozzáadni.

●Az EN 10210 / EN 10219 minőségeket, mint például az S355J2H-t, gyakran az A500 C minőség „egyenértékűjeként” írják le.Szilárdsági osztályukban összehasonlíthatók, de a kémiai határértékek, tűréshatárok és ütésvizsgálatok eltérőek. Tekintsük őket közelítő értékekként, amelyek mérnöki jóváhagyást igényelnek, soha ne automatikus felcserélhetőségként.

6. Hol használják az ASTM A500 C osztályú acélt?

Az ASTM A500 C osztályú szerkezeti csöveket általában a következőkre specifikálják:

● Épület- és ipari acélvázak, oszlopok és merevítők

● Hidak, gyaloghidak és egyéb dinamikusan terhelt szerkezetek

● Berendezésvázak, tartószerkezetek és gépszerkezetek

● Adótornyok, oszlopok és napelemes tartószerkezetek

● Teherautó-alvázak, mezőgazdasági gépek és terepjáró berendezések

● Raktári állványok, galériák és ideiglenes építmények

● Általános hegesztett, szegecselt és csavarozott szerkezeti kivitel

7. Miért siklik gyakran félre az A500 C osztályú beszerzés

Az A500 C osztályú megrendelések gyakori beszerzési kockázatai a következők:

1. Az alak és a folyáshatár nem egységesen van megadva

Egy olyan megrendelés, amely 50 ksi minimális folyáshatárt határoz meg a keresztmetszet alakjának meghatározása nélkül, árajánlatot kérhet és gyárthat a kör alakú csőkövetelményeknek megfelelően, ahol a C osztály 46 ksi-t garantál. Az eltérést általában a tervfelülvizsgálat vagy a helyszíni ellenőrzés során fedezik fel.

2. A specifikációs kiadás nincs megerősítve

Az ASTM A500 szabványt idővel felülvizsgálták. Amennyiben a projektet egy adott kiadás alapján tervezték, a kiadást fel kell tüntetni a megrendelésben.

3. A hatásvizsgálat feltételezett, nem pedig meghatározott

Az A500 alapspecifikációja nem írja elő a Charpy V-bevágásos vizsgálatot. Ha a projekt garantált szívósságot igényel, azt kiegészítő követelményként kell hozzáadni. A megrendelésben szereplő hallgatás nem biztosítja ezt.

4. Felcserélhetőnek tekintett mérettűrések

A falvastagság, a külső méret, a derékszög, a sarokrádiusz, az egyenesség és a csavarodás mind olyan tűrések, amelyek befolyásolják a gyártást és a tervezést. Egy hasonló külső méretekkel rendelkező vékonyfalú helyettesítő termék nem egyenértékű termék.

5. Nyomonkövethetőség és tanúsítványbeli hiányosságok

A gyári tanúsítványon szereplő hőszámoknak a szállított csövekhez kell kapcsolódniuk, és a tanúsítványon fel kell tüntetni, hogy hő- vagy termékelemzés vonatkozik-e rá. A harmadik fél általi ellenőrzésről a gyártás előtt, nem pedig a szállítás után kell megállapodni.

6. A megfelelőségi dokumentáció túl későn került benyújtásra

Az EU-ba szánt acél esetében a beágyazott szén-dioxid- és CBAM-adatok mostantól a gyári tanúsítvány mellett szerepelnek a szállítási készség részeként. Azok a vevők, akik ezt a követelményt az árajánlatkérés szakaszában felvetik, elkerülik, hogy a rakományt a célállomáson feltartsák.

8. SANONPIPE: Megbízhatóbb szerkezeti csőbeszerzés támogatása

A nemzetközi vásárlók számára a megfelelő szabvány kiválasztása csak az első lépés. A megbízható szállítás az anyagok elérhetőségétől, a műszaki kommunikációtól, az ellenőrzéstől és a dokumentáció ellenőrzésétől is függ.

SANONPIPE — A Tianjin Sanon Steel Pipe Co., Ltd. — egyablakos acélcső-beszállítóként működik, amely a nyersanyag-ellenőrzéstől és csomagolástól kezdve a festésen és szállításon át a teljes folyamatot lefedi, így a vásárlók egyetlen felelős féllel vannak kapcsolatban ahelyett, hogy többet koordinálnának.

Szerkezeti és ipari acélcső-követelményekhez nyújtott támogatásunk a következőket foglalja magában:

●Szerkezeti zártszelvény beszerzése, beleértvenégyzet alakú zártszelvényésEN 10210-1 melegen edzett szerkezeti zártszelvények

●Varrat nélküli acélcsőmertnormál szerkezeti alkalmazások, szén és ötvözet

●Specifikáció és minőség megerősítése — alak, osztály, kiadás és kiegészítő követelmények

●Készlet elérhetősége és új gyártási koordináció, nagyjából200 000 tonna varrat nélküli acélcsőés körülötte10 000 tonna hegesztett, négyzet és téglalap alakú, valamint rozsdamentes acélcsőpartnergyárainkban és raktárainkban

●Rövid átfutási idők a kész készletből, jellemzően7–15 nap

●MTC és anyagkövethetőségi felülvizsgálat, harmadik fél általi ellenőrzési koordinációval

●Szénlábnyom-adatok a CBAM megfelelőségéhez, támogatva az EU-ba irányuló kézbesítéseket

●Export csomagolás, jelölés és globális szállítási támogatás

Fő erősségünk a nagy teljesítményű varrat nélküli csövek igényes alkalmazásokhoz – kazáncsövek, csővezetékek, petrolkémiai és hőcserélő csövek, valamint mechanikus csövek –, amelyeket olyan minőségekben szállítunk, mint az SA106B, 20G, Q345, 12Cr1MoVG, 15CrMoG, Cr5Mo, 1Cr9Mo, 10CrMo910 és ASTM A335 P5/P9/P11/P12/P22/P91/P92. Emellett európai és nemzetközi előírásoknak megfelelő szerkezeti zártszelvényeket is szállítunk.

Exportmegrendeléseink dokumentáltan kerülnek feldolgozásra.220 pontos kockázatkezelési folyamatamely kiterjed a minőségellenőrzésre, a dokumentációra, a megfelelőségre és a szállításra, egy17 évesműködési eredmények és egynulla eltérésű akkreditívrekord.

9. Vevői ellenőrzőlista árajánlatkérés előtt

Az ASTM A500 C osztályú szerkezeti csövekre vonatkozó pontos árajánlat megszerzéséhez a vásárlóknak meg kell erősíteniük:

1. Alkalmazhatóspecifikáció és kiadás(például ASTM A500/A500M évszámmal)

2. Szakasz alakja – kerek, négyzet alakú, téglalap alakú vagy különleges

3. Pontosfokozatés a kötelező minimumfolyáshatár

4. Külső méret és falvastagság

5. Hossz, mennyiség és szállítási feltételek

6. Hőkezelési követelmények, ha van ilyen

7. Ütésvizsgálat és kiegészítő követelmények, ha van ilyen

8. MTC és nyomonkövethetőségi követelmények — hőelemzés vagy termékelemzés

9. Harmadik fél általi ellenőrzési követelmények

10.Felületkezelési, jelölési és csomagolási követelmények

11.Célkikötő és szállítási ütemterv

12.Szén-dioxid-kibocsátás és megfelelőségi dokumentációs követelmények, ahol alkalmazható

A teljes anyaglista vagy projektspecifikáció biztosítása segít csökkenteni az árajánlat-módosításokat, megelőzni az anyageltéréseket és javítani a szállítástervezést.

10. Gyakran Ismételt Kérdések

Az ASTM A500 C osztályú ötvözött acél?

Az A500-as sz. szénacél szerkezeti csőspecifikáció. A C osztály a legnagyobb szilárdságú ezen belül.

Mekkora az ASTM A500 C osztályú acél folyáshatára?

Kör keresztmetszetű csövek esetén minimum 46 000 psi (315–317 MPa), négyzet és téglalap alakú csövek esetén pedig minimum 50 000 psi (345 MPa).

Használható-e az ASTM A500 C osztályú acél nyomás- vagy folyadékszolgáltatáshoz?

Ez egy szerkezeti szabvány. Nyomásálló üzemhez ehelyett egy nyomásminőségi szabványt, például az ASTM A53-at vagy az ASTM A106-ot kell meghatározni.

Az ASTM A500 C osztályú acél ugyanaz, mint az S355J2H?

Szilárdsági osztályukban összehasonlíthatók, de különböző szabványok alá tartoznak, eltérő kémiai összetétellel és szívóssági tartományokkal. Csere előtt mérnöki megerősítés szükséges.

Az ASTM A500 C osztályú szabványnak szüksége van ütésvizsgálatra?

Nem az alapspecifikációban szerepel. A ütővizsgálatot kiegészítő követelményként kell hozzáadni, ahol a projekt megköveteli.

Mi a maximális méret az ASTM A500 bevonatoknál?

Akár 88 hüvelyk (2235 mm) kerület és 1,000 hüvelyk (25,4 mm) megadott falvastagság.

Következtetés: Adja meg az alakot és az erősséget együtt

Az ASTM A500 C osztályú, nagy szilárdságú szénacél szerkezeti csőminőség, amely lehetővé teszi a mérnökök számára, hogy hatékony falszakaszokkal tervezési kapacitást érjenek el. A követelményei azonban alakfüggőek, a dokumentációs követelmények pedig szigorúak.

A legmegbízhatóbb vásárlási módszer az, ha megerősítjük aszelvény alakja, minősége, kiadása, vizsgálati követelményei és dokumentációjamielőtt összehasonlítaná az árat vagy a szállítási időt.

KeresemASTM A500 C osztályú szerkezeti csövek, négyzet alakú zártszelvények vagy EN 10210 zártszelvények?

Küldje el a SANONPIPE-nak az anyaglistáját, rajzát vagy projektspecifikációját. Csapatunk áttekinti a műszaki adatokat, megerősíti a gyár forrását és elérhetőségét, valamint tanácsot ad a következő projekthez szükséges dokumentációval és szállítási módokkal kapcsolatban.

SANONPIPE — Tianjin Sanon Acélcső Kft.

Kérjen árajánlatot szerkezeti zártszelvényekre, kazáncsövekre, csővezetékekre vagy hőcserélő csövekre – és kapjon dokumentált választ, ne találgatást.


Közzététel ideje: 2026. október 9.

Tianjin Sanon Acélcső Kft.

Cím

8. emelet. Jinxing épület, No 65 Hongqiao Area, Tianjin, Kína

Telefon

+86 15320100890

WhatsApp

+86 15320100890