Преглед на цевката за котел

Краток опис:

Стандарди:
ASME SA106— Бесшевни јаглеродни челични цевки со висока температура

ASME SA179— Бесшевни ладно влечени цевки од нискојаглероден челик за разменувач на топлина и кондензатор

ASME SA192— Бесшевна цевка за котел од јаглероден челик за висок притисок

ASME SA210— Бесшевни челични цевки со средно јаглерод за котли и супергрејачи

ASME SA213- Бесшевни челични цевки од феритна и аустенитна легура за котли, грејачи и разменувачи на топлина

ASME SA335— Бесшевна номинална цевка од феритен легиран челик за висока температура

DIN17175— Бесшевни челични цевки изработени од челик отпорен на топлина

EN10216-2— Нелегирани челични и легирани челични цевки со наведени високи температурни својства

GB5310— Бесшевни челични цевки за котел под висок притисок

GB3087— Бесшевни челични цевки за котли со низок и среден притисок


Детали за производот

Ознаки на производи

Gрада:

Бесшевни челични цевки за котли со висок/низок и среден притисок

10.20 итн.

GB3087

Висококвалитетни јаглеродни структурни безшевни ateel цевки за производство на различни видови котли со низок и среден притисок.

SA106B, SA106C

ASME SA106

SA179/ SA192/ SA210A1, SA210C/

Т11, Т12, Т22,
Т23, Т91, Т92

ASMESA179/192/210/213

P11, P12, P22, P23, P36, P91, P92

ASME SA335

ST35.8, ST45.8, 15Mo3, 13CrMo44, 10CrMo910

DIN17175

P195GH, P235GH, P265GH, 16Mo3

EN10216-2

20G, 20MnG, 25MnG, 15CrMoG, 12Cr1MoVG, 12Cr2MoG

GB5310

Забелешка: Може да се обезбеди и друга големина по консултации со клиентите

 

GB5310-2008Хемиска компонента

no

оценка

Хемиска компонента %

Механички имот

 

 

C

Si

Mn

Cr

Mo

V

Ti

B

Ni

Алт

Cu

Nb

N

W

P

S

Затегнувачка
MPa

Принос
MPa

Прошири
L/T

Влијание (J)
Вертикална/хоризонтална

раката
HB

1

20 гр

0,17-
0,23

0,17-
0,37

0,35-
0,65


0,25


0,15


0,08

-

-


0,25

-


0,20

-

-

-


0,025


0,015

410-
550


245

24/22%

40/27

-

2

20 MnG

0,17-
0,23

0,17-
0,37

0,70-
1.00 часот


0,25


0,15


0,08

-

-


0,25

-


0,20

-

-

-


0,025


0,015

415-
560


240

22/20%

40/27

-

3

25 MnG

0,22-
0,27

0,17-
0,37

0,70-
1.00 часот


0,25


0,15


0,08

-

-


0,25

-


0,20

-

-

-


0,025


0,015

485-
640


275

20/18%

40/27

-

4

15 MoG

0,12-
0,20

0,17-
0,37

0,40-
0,80


0,30

0,25-
0,35


0,08

-

-


0,30

-


0,20

-

-

-


0,025


0,015

450-
600


270

22/20%

40/27

-

6

12CrMoG

0,08-
0,15

0,17-
0,37

0,40-
0,70

0,40-
0,70

0,40-
0,65


0,08

-

-


0,30

-


0,20

-

-

-


0,025


0,015

410-
560


205

21/19%

40/27

-

7

15CrMoG

0,12-
0,18

0,17-
0,37

0,40-
0,70

0,80-
1.10

0,40-
0,55


0,08

-

-


0,30

-


0,20

-

-

-


0,025


0,015

440-
640


295

21/19%

40/27

-

8

12Cr2MoG

0,08-
0,15


0,50

0,40-
0,60

2.00 -
2.50

0,90-
1.13


0,08

-

-


0,30

-


0,20

-

-

-


0,025


0,015

450-
600


280

22/20%

40/27

-

9

12Cr1MoVG

0,08-
0,15

0,17-
0,37

0,40-
0,70

0,90-
1.20

0,25-
0,35

0,15-
0,30

-

-


0,30

-


0,20

-

-

-


0,025


0,015

470-
640


255

21/19%

40/27

-

10

12Cr2MoWVTiB

0,08-
0,15

0,45-
0,75

0,45-
0,65

1.60-
2.10

0,50-
0,65

0,28-
0,42

0,08-
0,18

0,002-
0,008


0,30

-


0,20

-

-

0,30 -
0,55


0,025


0,015

540-
735


345

18/-%

40/-

-

11

10Cr9Mo1VNbN

0,08-
0,12

0,20-
0,50

0,30 -
0,60

8.00 -
9.50

0,85-
1.05

0,18-
0,25


0,01

-


0,40


0,020


0,20

0,06-
0,10

0,030-
0,070

-


0,020


0,010


585


415

20/16%

40/27


250

12

10Cr9MoW2VNbBN

0,07-
0,13


0,50

0,30 -
0,60

8.50-
9.50

0,30 -
0,60

0,15-
0,25


0,01

0,0010-
0,0060


0,40


0,020


0,20

0,40-
0,09

0,030-
0,070

1.50-
2.00 часот


0,020


0,010


620


440

20/16%

40/27


250

забелешка:Alt е содржина на холо-ал 2 степен 08Cr18Ni11NbFG на „FG“ е средно ситно зрно,а.нема посебно барање, не може да се додаде друга хемиска компонента b.степен 20G на Alt ≤ 0,015%, нема работно барање, но треба да се прикажува на MTC

Стандард:

ASTM

Стандард 2:

ASTM A213-2001, ASTM A213M-2001, ASTM A335-2006, ASTM A672-2006, ASTM

A789-2001, ASTM A789M-2001

Група од одделение:

А53-А369

Оценка:

A335P1, A335 P11, A335 P12, A335 P5, A335 P9, A335 P91, A335 P92

Облик на дел:

Тркалезна

Надворешен дијаметар (круг):

6 - 914 мм

Место на потекло:

Hengyang Valin Steel Tube Co., Ltd

Hubei Xinyegang Steel Co., Ltd

Daye Special Steel Co., Ltd,

Yangzhou Chengde Steel Pipe Co., Ltd.

Баостил

Апликација:

Цевка за котел

Дебелина:

1 - 80 мм

Површински третман:

Нафта

Сертификација:

ISO

CE

ИБР

EN10204-2004 тип3.2

BV/SGS/TUV инспекциски извештај

Техника:

Ладно нацртано

топло валани/валање

Топло-проширен/проширен

Легура или не:

Легура

Специјална цевка:

цевки за котел

Име на производ:

A335 P11 челична цевка од легура за котел

A335 P12 челични цевки од легура за котел

A335 P5 челична цевка од легура за котел

A335 P9 челични цевки од легура за котел

A335 P91 челична цевка од легура за котел

A335 P92 челични цевки од легура за котел

Клучни зборови:

A335 P11 легирана челична цевка

A335 P12 легирана челична цевка

A335 P5 легирана челична цевка

A335 P9 легирана челична цевка

A335 P91 легирана челична цевка

A335 P92 челични цевки од легура

Име на брендот:

САНОН ЦЕВКА

БАОСТИЛ

TPCO

ДНЕВНИ ЦЕВКИ

ЦЕВКА ЧЕНГДЕ

ВАЛИН ЦЕВКА

Заштитник на крајот:

Обичен

Закосени

Тип:

SMLS

Должина:

5-12 м

MTC:

En10204.3.2B

Термичка обработка:

Да

Секундарна или не:

нов

Не-секундарни

Способност за снабдување

2000 тони месечно A335 P11 челична цевка од легура

2000 тони месечно A335 P12 челична цевка од легура

2000 тони месечно A335 P5 челична цевка од легура

2000 тони месечно A335 P9 челична цевка од легура

2000 тони месечно A335 P91 челична цевка од легура

2000 тони месечно A335 P92 челична цевка од легура

Пакување и испорака

Детали за пакување

A335 p22 легирана челична цевка за пакување на котел: Во снопови и во силна дрвена кутија

Пристаниште

Шангај

Тијанџин

Водечко време

6-8 недели

Плаќање:

LC

TT

Д/П

КАКО ШТО БЕШЕ ДИСКУТИРАНО

КОНТРОЛА НА КВАЛИТЕТ

1~ Инспекција на дојдовни суровини
2~ Сегрегација на суровини за да се избегне мешање на челик
3~ Греење и чекан крај за ладно цртање
4~ Ладно цртање и ладно валање, онлајн инспекција
5~ Термичка обработка, +A, +SRA, +LC, +N, Q+T
6~ Исправување-сечење до одредена должина-Завршена мерна инспекција
7~Маханичко тестирање во сопствени лаборатории со цврстина на истегнување, јачина на попуштање, издолжување, цврстина, удар, микроструктура итн.
8~ Пакување и порибување.

1
4
22

  • Претходно:
  • Следно:

  • Напишете ја вашата порака овде и испратете ни ја